Tasmanien

 

Inlägget ingår i serien Till Sjöss! Se under SIDOR till höger.

Den andra mars 1967 anlände m/s CAYMAN till Tokyo i Japan. Alla lastrum var fyllda med frusen fisk. Lossningen tog tolv dagar.

Tolv dagar i Japan och ingenting att göra utom att dela ut pengar till besättningen då och då. Vilket underbart yrke jag hade! Inte minst vid långa hamnbesök.
Och roligt måst jag ha haft. Kommer inte ihåg ett enda barr utom utflykten till Yokohama. Men jag måste ha besökt Tokyo Tower, en berömd radio- och TV-mast, för det ligger några broschyrer därifrån i mina gömmor.


Inte bara jag utan större delen av besättningen måste ha levt rullan. Jag hade enligt mina anteckningar i ett brev hem delat ut över 2,3 miljoner yen, i dagens värde motsvarande en dryg månadslön i snitt till var och en i besättningen.
Jag hade fått brev hemifrån där morsan ville låna pengar, men i svaret skrev jag: ”….Det var roligt att få brev, tackar, tackar. Jag har haft så roligt här och har gjort av med mer än jag räknat med. Är ledsen att jag inte kan skicka di 200, jag har faktiskt inte något tillgodo på boken nu….”.

Från våren i Japan stävade vi därefter rakt söderut mot södra halvklotet och hösten i Tasmanien. Ön ligger söder om Australiens sydöstra spets. Efter ett kort besök i Melbourne anlände vi till Hobart, Tasmaniens största stad. Där tog vi full last  av årets äppelskörd.

Tasmanien ligger söder om Australiens sydöstra spets

Stora delar av ön hade drabbats av enorma skogsbränder innan vi kom dit. Andrestyrman funderade på om vi skulle få en last av stekta äpplen. Men han hade fel. Odlingarna hade klarat sig hyfsat bra och lastrummen fylldes med fina äpplen allteftersom dagarna gick.

Lastning av äpplen i staden Hobart på Tasmanien

Lång liggetid i hamn betydde alltså mycket ledighet för mig. Jag hyrde en bil och åkte tillsammans med steward, förste- och andrekocken runt och såg oss omkring. På den kuperade ön fanns det förutom stora äppelodlingar många fiskeodlingar och fårfarmer.

Mäktiga ormbunkar. Jag poserar vid hyrbilen av märket Holden (Opel i Australien)

Fiskodling

Så här kan man också klippa sin häck

Bensinmärke

Fikapaus på en utflykt med stewarden och kockarna


Min tid till sjöss
närmade sig slutet. Jag hade bestämt att använda pengarna jag skickat hem till sparkontot under åren till att läsa på Teknis i Borås.
Vi beräknades komma till Göteborg med hela äpplelasten i mitten på maj. Där skulle jag mönstra av.
Jobb över sommaren fram till skolstarten var också ordnad. Göteborg Radio på Onsala hade några dagar tidigare sänt en förfrågan per radio att de behövde ett antal telegrafister som semestervikarier till stationen. Jag hade anmält intresse och omgående fått positivt svar.

Foto: Tasmania
Tre fartyg från Salénrederierna lastar äpplen i Hobart på Tasmanien

Nästa avsnitt: Cyklonvarning.

 

———————————–

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *